Články

Je klimatizácia nevyhnutnosťou?

Klimatizácia v byte sa pri tropických teplotách v lete už pomaly stáva nevyhnutnosťou. Prístroje, ktoré na tento účel slúžia môžeme rozdeliť na mobilné a splitové.

Mobilná klimatizácia

Mobilná klimatizácia nepotrebuje inštaláciu ani špeciálnu montáž. Je určená na chladenie, odvlhčovanie a filtráciu vzduchu. Najmenšie typy klimatizačných jednotiek majú hmotnosť len 20 kg a sú prenosné, tie výkonnejšie majú kolieska, ktoré umožňujú ľahšiu manipuláciu.

Okrem kompaktných jednotiek si môžeme zaobstarať dvojdielnu mobilnú jednotku, kde kondenzačná jednotka je umiestnená mimo klimatizovanej miestnosti, čo zaručuje tichšiu prevádzku. Vo všeobecnosti je mobilná klimatizácia lacnejšia, ale tiež menej výkonná a oveľa hlučnejšia ako splitová.

Splitová klimatizácia

Splitová klimatizácia je drahšia, výkonnejšia a oveľa tichšia ako mobilná. Je tvorená z vonkajšej a vnútornej jednotky, ktoré sú prepojené chladiarenským potrubím. Vnútorná jednotka obsahuje výparník, cez ktorý ventilátor preháňa vzduch cirkulujúci v miestnosti. Spoločne s riadiacou elektronikou a ovládaním môže byť umiestnená pod oknom, na stene alebo strope.

Je vybavená pohyblivou klapkou, ktorou sa dá meniť smer upraveného vzduchu v miestnosti. Ak chceme ochladzovať viac miestností naraz, využívame tzv. multisplit systémy, kde vonkajšia časť obsluhuje niekoľko vnútorných častí. Montáž klimatizácie trvá dva dni. V bytoch bez balkóna ju firma pripevní na vonkajšiu fasádu domu. V tom prípade potrebujete súhlas ostatných spoluvlastníkov bytov.

Ako ju udržiavať v poriadku

Pre správne používanie klimatizácie v interiéri platí niekoľko pravidiel. Nezabudnite na pravidelnú údržbu. Okrem pravidelnej výmeny filtrov, na ktorú vás vyzve príslušná kontrolka na vnútornej jednotke, je potrebné zo zariadenia pravidelne utierať prach. Ak vzduchový filter nevyžaduje výmenu, môžete z neho prach odsať vysávačom a opláchnuť ho vodou.

Komfortné jednotky bývajú vybavené aj programom samočistenia, ktorý sa automaticky zapne po vypnutí jednotky. Klimatizácia môže správne fungovať len vtedy, ak sú okná zatvorené. Z času na čas je však vhodné klimatizáciu vypnúť a byt dôkladne vyvetrať. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal prekročiť 5 - 8 °C. V opačnom prípade si koledujeme o prechladnutie, problémy s chrbtom a iné zdravotné komplikácie. Nová generácia klimatizačných jednotiek dokáže miestnosť nielen ochladzovať, ale najmä v prechodnom období na jar a v zime predstavuje jednu z doplnkových možností vykurovania. Klimatizácia okrem toho dokáže čistiť vzduch, jej filtre zachytávajú prach, alergény, baktérie, cigaretový dym aj nepríjemné pachy.

Pred nákupom klimatizácie je dôležité poradiť sa s odborníkmi. Ušetrí vám to čas aj peniaze. Veľmi dôležitý je výkon zariadenia, ktorý je potrebné „ušiť" na mieru podľa veľkosti miestnosti, orientácie podľa svetových strán, počtu a typu okien, zatienenia a pod. Dosť dôležitá je aj hlučnosť klimatizácie.

Klimatizačné zariadenia sú podobne ako ostatné spotrebiče označené energetickým štítkom od A po G. Veľkosť a vzhľad klimatizačných jednotiek sú ovplyvňované módnymi trendmi, môžu vyzerať dokonca ako obraz alebo fotografia.

Klimatizácia je dobrým spoločníkom i v zime

O klimatizácii premýšľame väčšinou v lete, ona ale vie oveľa viac, než len ochladzovať. Predovšetkým predstavuje za určitých podmienok aj príjemný spôsob vykurovania, najmä v prechodnom období.Pokiaľ vonkajšia teplota nepresiahne mínus 15 stupňov, dokáže klimatizácia ohriať vnútorný priestor na úroveň hodnoty nastavenej pri ochladzovaní. Je to účinný spôsob kúrenia, pri ktorom dochádza k zhodnoteniu energie. Jedna vložená kilowatthodina vyprodukuje tri v podobe tepla.

Klimatizácia, to sú príjemné pocity

Vďaka automatickému systému s diaľkovým ovládaním na vzdialenosť až sedem metrov môže byť klimatizačný režim nastavený napríklad tak, aby sa zariadenie zaplo skoro ráno a človek nevstával do zimy, a potom napríklad až pred príchodom zo zamestnania, takže vstup do bytu je spojený s príjemnými pocitmi. Prístroj pritom nepotrebuje na vykurovanie veľa času, rýchlosť je rovnaká ako pri chladení. I preto sa čím ďalej tým viac využívajú klimatizačné systémy pre podlahové kúrenie, a to napojením na tepelné čerpadlo.

Miznú problémy s dýchaním

Takzvaná splitová klimatizácia účinne zvyšuje kvalitu prostredia tým, že pohlcuje ako mechanické nečistoty, tak vďaka uhlíkovým filtrom aj baktérie, pachy a dokonca aj dym, čo uvítajú predovšetkým nenapraviteľní fajčiari. Filtre mechanické sa v pravidelných intervaloch čistia i perú doma a suché potom vkladajú späť, uhlíkové sa musia vymeniť za nové. Astmatici a vôbec všetci, ktorí majú nejaké problémy s dýchaním, zhodne tvrdia, že sa v miestnostiach temperovaných klimatizáciou cítia omnoho príjemnejšie, než inde. Hlavne si chvália lepší spánok. Argument, že klimatizácia škodí zdraviu vírením baktérií, neobstojí. Iste, vzduch sa v miestnosti mieša, ale filtre tým skôr zachytia nečistoty ako mechanické, tak mikrobiálne. Pokiaľ sú samozrejme udržiavané tak, ako by byť mali, teda vrátane ošetrenia chemickými antibakteriálnymi roztokmi.

Klimatizácia sa osvedčuje i v prípadoch, keď v priestore dochádza k veľkej koncentrácii vlhkosti a tým pádom vzniká pleseň. Prúdenie vzduchu spôsobuje zrážanie a tvorbu kondenzátu, ktorý je potom najvhodnejším spôsobom odvádzaný preč, napríklad cez šifón, do odpadu. Za hodinu tak môže zmiznúť 1,2 - 1,6 litrov vody.Všetko stojí a padá s výpočtom Pri obstaraní klimatizácie je najdôležitejšie precízne spočítať výkon výrobku v súvislosti s priestorom. Na tento úkol laik nestačí, pretože ide o celý rad aspektov, ktoré ho spravidla ani nenapadnú. Okrem veľkosti je to tiež spôsob izolácie, presvetlenia, množstvo okien a dverí, používané tepelné spotrebiče, počet obvykle prítomných ľudí atď. Pokiaľ nie je všetko brané do úvahy, ľahko sa môže stať, že si človek s nadšením kúpi výrobok, ktorého funkčnosť je potom v konkrétnej situácii na úrovni hračky.

Náklady sú prípad od prípadu veľmi rozdielne, orientačne sa dá uviesť, že cena klimatizácie i s montážou v trojizbovom byte v panelovom dome vyjde približne na 30 000 Sk. Splity sa dajú zapojiť centrálne, alebo rozdeliť do jednotlivých miestností. Dobré miesto pre vonkajšiu jednotku predstavuje lodžia, ale dá sa bez stavebného povolenia, maximálne na hlásenie, vyviesť fasádou. Montáž musí vždy previesť odborník.. Svojou všestrannou využiteľnosťou sa klimatizácia časom nepochybne stane neoddeliteľnou súčasťou nielen domácností, ale aj víkendových sídel, kde sa obzvlášť osvedčia v chladných a vlhkých obdobiach roka pre temperovanie a vysušovanie vzduchu. Konieckoncov nejde len o príjemný pocit a zdravie človeka, ale aj o zachovanie dobrého stavu objektu a jeho vybavenia.

Kontaktujte nás

tel.: 0907/689 567

tel.: 0907/482 109

mail: klimatic@klimatic.sk

Beckov 495, okr. Nové Mesto nad Váhom

Ďalšie »

Články

Je klimatizácia nevyhnutnosťou?
Klimatizácia v byte sa pri tropických teplotách v lete už pomaly stáva nevyhnutnosťou...

Klimatizácia je dobrým spoločníkom i v zime
O klimatizácii premýšľame väčšinou v lete, ona ale vie oveľa viac, než len ochladzovať...

Ďalšie »

Počet návštev:

sophiaportal.sk